Akın Kaya

Yönetim KuruluGenel Başkan Yardımcısı
Biyografi:

1994 Yılında Kayseri, Gürpınar’da doğdu. İlkokulu Melikgazi Osman Hilmi Kalpaklıoğlu İlköğretim Okulunda tamamlamış ve akabinde Necdet Taş Anadolu Lisesinden lise eğitimini tamamlayarak mezun olmuştur. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Harita Mühendisliği Bölümü ile lisans eğitimini tamamlayan Akın Kaya aynı zamanda; Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Atatürk Üniversitesi Adalet Bölümü mezunudur. Lise yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif üye ve yönetici olarak görev yapan Akın Kaya 2012-2018 yılları arasında Gürpınar Belediye Spor Kulübünde basın sözcüsü ve başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda 2014-2016 yılları arasında AK Parti Melikgazi Gençlik Kolları Seçim İşleri Birim Başkanı olarak görev almıştır. Daha sonra siyasi parti görevlerinden ayrılarak, sivil toplum faaliyetlerine yoğunlaşmış ve üniversite yıllarında tanıştığı Milli Türk Talebe Birliğinde sırasıyla; Erciyes Üniversitesi Birim Başkanlığı, Üniversiteler Birim Başkanlığı, Teşkilat Birim Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 21 Eylül 2016 tarihinden itibaren de halen Milli Türk Talebe Birliği Kayseri İl Başkanı olarak görev yapmaktadır. Sivil toplum faaliyetleri sırasında öğrenci kulüplerinde, uluslararası projelerde, gençlik ve teknoloji alanında çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar kapsamında, yönetici olarak yer aldığı; MTTB-DAVA takımı ile 2017 yılında, TÜBİTAK tarafından düzenlenen, Efficiency Challenge Electric Vehicle – Elektrikli Otomobil Yarışmasında, “DAVA” isimli elektrikli otomobil ile birincilik ödülü kazanmıştır. Aynı takım ile 2018 yılında Turkish Airlines Science Expo Proje yarışmasında birincilik ödülü kazanmıştır. Mirasımız Derneği Kayseri Şubesi İcra Kurulu Üyesi de olan Akın Kaya; 2019 yılından beri Yesevi Yardım Hareketi bünyesinde, Suriye sahasında çeşitli projelerde ve Doğu Türkistan üzerine yapılan çalışmalarda gönüllü olarak görev almıştır. Son olarak Yesevi Yardım Hareketi Siyasi ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Akın Kaya halen görevine devam etmektedir. Yüksek Lisans eğitimine devam eden Akın Kaya bekardır. Orta seviyede İngilizce ve başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir.

1994 Yılında Kayseri, Gürpınar’da doğdu. İlkokulu Melikgazi Osman Hilmi Kalpaklıoğlu İlköğretim Okulunda tamamlamış ve akabinde Necdet Taş Anadolu Lisesinden lise eğitimini tamamlayarak mezun olmuştur. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Harita Mühendisliği Bölümü ile lisans eğitimini tamamlayan Akın Kaya aynı zamanda; Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Atatürk Üniversitesi Adalet Bölümü mezunudur.

Lise yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif üye ve yönetici olarak görev yapan Akın Kaya 2012-2018 yılları arasında Gürpınar Belediye Spor Kulübünde basın sözcüsü ve başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda 2014-2016 yılları arasında AK Parti Melikgazi Gençlik Kolları Seçim İşleri Birim Başkanı olarak görev almıştır. Daha sonra siyasi parti görevlerinden ayrılarak, sivil toplum faaliyetlerine yoğunlaşmış ve üniversite yıllarında tanıştığı Milli Türk Talebe Birliğinde sırasıyla; Erciyes Üniversitesi Birim Başkanlığı, Üniversiteler Birim Başkanlığı, Teşkilat Birim Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 21 Eylül 2016 tarihinden itibaren de halen Milli Türk Talebe Birliği Kayseri İl Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Sivil toplum faaliyetleri sırasında öğrenci kulüplerinde, uluslararası projelerde, gençlik ve teknoloji alanında çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar kapsamında, yönetici olarak yer aldığı; MTTB-DAVA takımı ile 2017 yılında, TÜBİTAK tarafından düzenlenen, Efficiency Challenge Electric Vehicle – Elektrikli Otomobil Yarışmasında, “DAVA” isimli elektrikli otomobil ile birincilik ödülü kazanmıştır. Aynı takım ile 2018 yılında Turkish Airlines Science Expo Proje yarışmasında birincilik ödülü kazanmıştır.

Mirasımız Derneği Kayseri Şubesi İcra Kurulu Üyesi de olan Akın Kaya; 2019 yılından beri Yesevi Yardım Hareketi bünyesinde, Suriye sahasında çeşitli projelerde ve Doğu Türkistan üzerine yapılan çalışmalarda gönüllü olarak görev almıştır. Son olarak Yesevi Yardım Hareketi Siyasi ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Akın Kaya halen görevine devam etmektedir.

Yüksek Lisans eğitimine devam eden Akın Kaya bekardır. Orta seviyede İngilizce ve başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir.